Jeśli przeciętny Polak miałby podać kilka najciekawszych miast w naszym kraju, z pewnością na jednym z pierwszych miejsc wymieni Gdańsk. I nic dziwnego. To wielkie miasto, nierozerwalnie połączone ze swoimi sąsiadami – Sopotem i Gdynią, leżące u wybrzeży Bałtyku, corocznie chętnie odwiedzają nie tylko zagraniczni turyści, ale również nasi krajanie. Jest świetnym miejscem zarówno na rodzinny urlop, jaki i na romantyczny weekend z drugą połówką. W Gdańsku, bez względu na pogodę, po prostu nie da się nudzić. Ale zacznijmy od początku.
Gdańsk pęka w szwach od obecności turystów głównie latem, kiedy to większość urlopowiczów nastawiona jest na plażowanie. Nie ma w tym nic zaskakującego. Wzdłuż miasta, na długim odcinku znajdują szerokie, piękne plaże ze złotym, miękkim piaskiem. Jeśli tylko pogoda dopisuje, od rana do późnego południa tętnią one życiem. Na ręcznikach i kocach wylegują się ci, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, w morzu z kolei urzędują wczasowicze, którzy wolą nieco schłodzić się w gorące dni. Pomiędzy nimi, na samym brzegu, urzędują dzieci budujące zamki z piasku. Gdańsk nie ma opinii miasta – imprezowni, dlatego też na plaży czują się świetnie zarówno rodziny z maluchami, starsi ludzie, jak i młodzież, która przyjechała wypocząć. Przy plażach często znajdują się budki z jedzeniem i napojami, w okolicy znajdują się toalety. Całodzienny pobyt na plaży jest więc komfortowy – nie ma potrzeby wracania do hotelu co kilka godzin.
Jednak w Polsce jest wiele pięknych plaż, a to właśnie te gdańskie mają rzesze swoich wiernych fanów. Dlaczego? Ponieważ plażowanie to wszystko, czego szukają odwiedzający miasto turyści. Nikt nie chce się nudzić na urlopie popołudniami, lub gdy nie ma pogody. I tu Gdańsk wygrywa z wszystkimi innymi nadmorskimi kurortami. To fantastyczne miasto samo zachęca do aktywnego spędzania w nim czasu. Tu prym wiedzie oczywiście deptak nadmorski, który ciągnie się od Gdańska-Brzeźna, przez Sopot, aż do Gdyni.
Jest wielu miłośników spacerów, którzy trasę tę zeszli pieszo i to wielokrotnie. Jednak w ramach relaksu można wybrać się na powolny spacer chociaż przez jej odcinek, np. z Brzeźna do Jelitkowa lub z Jelitkowa do Sopotu. Dla tych, którzy za spacerami nie przepadają, wzdłuż trasy zostały otwarte wypożyczalnie rowerów Veloking. Rower wypożyczony w jednym punkcie można oddać w innym. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy po długiej trasie dasz radę wrócić do punktu najmu, możesz oddać rower w każdym innym, najbliższym Ciebie. Wypożyczalnie rowerów pokochali zwłaszcza rodzice z dziećmi. Oprócz rowerów można w nich bowiem wynająć gokarty na pedały.
Maluchy uwielbiają nimi jeździć, a rodzice nie martwią się, że dziecko przewróci się, jak to może zdarzyć się w przypadku jazdy na rowerze. Hitem ostatnich lat stały się gokarty 4-osobowe na pedały z akumulatorem. Do pojazdu może wsiąść cała rodzina i wybrać się na wycieczkę trasą rowerową wzdłuż nadmorskiego deptaka. Gdy zbraknie już sił do pedałowania, podróż wspomoże akumulator. Chociaż z roku na rok na tej trasie otwiera się coraz więcej podobnych punktów, warto korzystać z doświadczonego Velokinga. Dysponujemy tylko najwyższej jakości sprzętem firmy Berg, nie trzeba się więc martwić, że któryś z gokartów jest niebezpieczny lub rozpadnie się podczas jazdy.
Jednak Gdańsk to nie tylko wybrzeże. To również piękne, zabytkowe miasto. Warto wybrać się na gdańską starówkę, która zachwyca nie tylko w dzień, ale również i późnym wieczorem. Przepływająca przez nią Motława, w której odbijają się po zmierzchu rozświetlone knajpki robi na turystach niesamowite wrażenie. Na Starym Mieście wypada po prostu się zgubić. Krążenie bez celu po brukowanych uliczkach pozwala przyjrzeć się odrestaurowanym zabytkowym kamienicom, przez przypadek wejść w którąś z licznych bram, lub przypadkiem znaleźć się na bulwarze idącym wzdłuż Motławy.
Zapach kawy z licznych kawiarni kusi chyba tak bardzo, jak błyskotki z bursztynami, sprzedawane przez jubilerów przy ulicach. W wakacje warto wybrać się na Jarmark św. Dominika. Chociaż jest dość tłoczno, impreza ma niesamowity klimat, a na starówce można wtedy kupić chyba wszystko. Będą w tym miejscu oczywiście wypada odwiedzić zabytkowego Żurawia, który stał się symbolem Gdańska. Z nowości, które pojawiły się na starówce jakiś czas temu, warto odwiedzić Diabelski Młyn, stojący nad Motławą. Gdy wagonik dociera na samą górę koła, można z niego obejrzeć panoramę całej starówki. Niesamowite wrażenia gwarantowane!
Jeśli zmęczy Cię spacerowanie po zaułkach Starego Miasta, zejdź na dolne bulwary Motławy. Tam znajdziesz kasy promów wycieczkowych, które wypływają aż do ujścia rzeki do morza. Na promie można rozsiąść się wygodnie, popijając kawę i słuchając opowiadań przewodnika bliżej poznać historię Gdańska, portu i stoczni. Wiele promów dopływa aż pod Westerplatte. O znaczeniu tego miejsca dla Polaków nie trzeba chyba mówić. Wycieczka promem umożliwi Ci chwilę zadumy w tym miejscu.
Najmłodszych w Gdańsku nic nie ucieszy tak bardzo, jak możliwość obcowania ze zwierzątkami. Aby spełnić to marzenie rodzice zabierają maluchy do Oliwskiego ZOO. Ogród zmienia się z roku na rok. Wybiegi dla zwierząt są powiększane i unowocześniane, a w całym ZOO pojawia się coraz więcej atrakcji dla najmłodszych, takich jak wata cukrowa, czy placyk zabaw.
Gdańsk to jeszcze wiele atrakcji, których nie da się wymienić w jednym krótkim wpisie. Miasto oferuje pełną gamę ofert noclegowych, świetny dojazd dzięki autostradzie A1 i prężnie działającemu portowi lotniczemu. Jest również idealną bazą wypadową do reszty Trójmiasta. Wypożyczając rower lub korzystając z kolejki w ciągu krótkiego czasu możemy znaleźć się na Molo w Sopocie lub na gdyńskim Skwerze Kościuszki. W razie braku pogody w samym Gdańsku można skorzystać ze zwykłych, miejskich atrakcji: shoppingu w jednej z galerii handlowych, czy seansu w kinie. To miasto, które oferuje różne atrakcje, na różne pory roku, dla różnych ludzi. Jest po prostu niesamowite i chyba nie ma turysty, który nie chciałby do niego choć jeszcze raz w życiu wrócić.